Jdi na obsah Jdi na menu
 


Biografia Michaela

27. 7. 2009

Michael Jackson (1958-2009)

Michael Jackson se narodil roku 1958 v Gary ve státě Indiana. Od roku 1964 vystupoval s rodinnou skupinou Jackson 5, která se koncem šedesátých let dostala k legendárnímu labelu Motown a tam zažila své zlaté časy. Ve skupině začal v té době malý Michael vynikat. Firma úmyslně snižovala jeho věk, aby publiku připadal roztomilejší.

Roku 1972 začal Michael vydávat sólové desky (např. úspěšný singl Got to Be There a se skupinou Jackson 5 to šlo pomalu z kopce. Skutečnou superhvězdou se však stává až v době, kdy už opustil Motown.

Při spolupráci na muzikálu Wiz se seznámí s muzikantem a prooducentem Quincy Jonesem a ten mu pomáhá s deskou Off the Wall (1979), která už nese rysy jejich nezaměnitelného stylu, který je tolik obdivován na pozdějším Thrilleru (1982), nejprodávanějším albu všech dob (přes 100 miliónů kusů). Na konci sedmdesátých let po úraze Jackson začíná i s plastickými operacemi, které jej postupem času proměnily v odlidštěnou masku.

Michael vydává roku 1987 ještě další slavné album Bad a roku 1991 Dangerous. Někdy v té době přichází zlom, kdy se z geniálního krále popu stává bizarní hororová postavička.

Od roku 1993 ho ničí soudy kvůli údajnému sexuálnímu obtěžování dětí a roku 1994 se žení za velmi podezřelých okolností s Lisou marií Presleyovou, dcerou Elvise Presleyho. Mnoho novinářů se domnívalo, že manželství bylo spíše fiktivní.

Jackson vydává album HIStory, které ani hudebně, ani komerčně nedosahuje úspěchu Thrilleru. Během turné k němu se podruhé žení - tentokrát se zdravotní sestrou Deborou J. Roweovou, která porodí dvě děti. Už tehdy málokdo věří, že Jackson je otcem.

Upadající umělec vydává ještě desku Invincible (2001), které se prodá na celém světě deset miliónů kopií. Pro Jacksona je to spíše neúspěch. Na jaře 2009 ohlašuje velký comeback, ale uprostřed zkoušení na koncerty 25. června za dosud nevyjasněných okolností umírá.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář